Check Point Software’i ZoneAlarm Free Firewall on väidetavalt populaarseim Windowsile mõeldud kolmanda osapoole tulemüür. See kahepoolne tulemüür on loodud tõkestama häkkerite juurdepääsu arvutile ja blokeerima juba arvutisse sattunud pahavara poolt andmete väljasaatmist. Erinevalt mõnest muust tulemüürist (ehkki mitte kõigist) ei kaitse see veebipõhiste turvaaukude eest. Positiivsest küljest on tulemüüriga kaasas andmepüügivastane tarkvara, mis aitab ohtlike veebisaite tuvastada ja blokeerida. Sellele lisandub 2 GB tasuta võrguruumi failide varundamiseks, mida ZoneAlarm pakub ka eraldi.

Kui paigaldad ZoneAlarm Free Firewalli (mina testisin versiooni 10.1.065), siis palub Check Point Software toote registreerida, kuid sul on võimalus jätta e-postiaadress lisamata ja sisestada üksnes oma nimi.

Vaikimisi paigaldatakse Internet Explorerile ZoneAlarm Security tööriistariba ning Bingi-põhine ZoneAlarm Web muudetakse sinu koduleheks ja otsingumootoriks. Ehkki mõnel kasutajal võib ZoneAlarm Security tööriistaribast kasu olla – iseäranis juhul, kui ta seda kohandab ja täiendavaid rakendusi lisab –, mõjub see tüütavalt neile, kel on sarnane tööriistariba juba olemas. Kui eelistad Microsofti Bingile mõnd muud otsingumootorit, siis jäta kodulehe ja otsingumootori muutmine vahele. Selleks eemalda paigaldusprogrammis vastavate valikute eest märgistused.

Enne tulemüüri lõplikku paigaldamist peab paigaldusprogramm laadima alla veel mõningaid faile – minu hinnangul täiendavad 34 MB. Aga kui paigaldad tulemüüri võrgu või välkmälu kaudu mitmesse arvutisse, siis peaksid kasutama CheckPointi terviklikku paigaldusprogrammi, et vältida aja ja ribalaiuse raiskamist igasse arvutisse lisafailide allalaadimisel. Hoiatuseks olgu öeldud, et täiemahuline paigaldusprogramm on küllaltki suur (148 MB).

Kohe kui ZoneAlarm Free Firewall on paigas, ilmub sinu ette lihtne kasutajaliides, mis näitab peamiste kaitsealade – arvuti, Internet, identiteet ja andmed – staatust. Iga alaga kaasneb staatuse informatsioon ja värvuse muutumine vastavalt staatuse muutumisele. Igale alale klõpsates näed selle staatuse üksikasju ning otseteid asjakohaste komponentide juurde.

Tõenäoliselt ei ole käsitsi konfigureerimine vajalik. Tulemüür ja andmepüügivastased komponendid alustavad lihtsalt töötamist. ZoneAlarm ei pruugi nõuda isegi rakenduste lubamise või keelamise kinnitamist, kuna tarkvara pöördub rakenduste turvaküsimustes automaatselt DefenseNet’i pilveteenuse poole. Säärase toimimisviisi eeliseks on vähem tüütuid hüpikaknaid, ent paraku kaasneb sellega vähem otsustusõigust ja süsteemi väiksem turvalisustase.

Kuna ka potentsiaalselt ohutuid rakendusi võidakse pahatahtlikult kasutada, on mõistlik visata pilk peale kõigile programmidele, mille ZoneAlarmi tulemüür on läbi lubanud. Suurema otsustusõiguse saamiseks võid automaatse juhtimise täielikult välja lülitada, et saaksid kätte hoiatusteated kõikide programmide kohta, kuid seda võib soovitada ainult põhjalike teadmistega kasutajatele.

Kui oled otsustanud ZoneAlarm Security tööriistariba kasuks, siis leiad selle Internet Explorerist. Otsinguriba kasutamine käivitab päringu Bingis. Nupp „Site Check“ esitab avatud veebilehe turvastaatuse, mis võib aidata andmepüügiga tegelevaid ja muid ohtlikke veebilehti tuvastada. Samuti on olemas otseteenupud teistele ZoneAlarmi teenustele, sinu e-postile, Facebookile ja mujale. Kui laed tööriistariba jaoks alla täiendavaid rakendusi, siis võid ka nuppe juurde lisada.

Kui sind ei häiri kesine kaitse veebiohtude vastu ega kasutajaliidese tahumatus, siis oled leidnud hea tulemüüri.

Väljatöötaja koduleht: www.zonealarm.com/security/en-us/zonealarm-pc-security-free-firewall.htm